image9

Jak zmniejszyć koszty utrzymania domu lub mieszkania, nie ponosząc dużych wydatków na inwestycje?

Nie każdego, kto chciałby zmniejszyć koszty utrzymania domu, stać na przeprowadzenie gruntownej modernizacji. Okazuje się jednak, że są również łatwo dostępne a skuteczne sposoby, by zmniejszyć miesięczne opłaty za energię.

A+++, czyli energooszczędny sprzęt

Zainwestuj w energooszczędny sprzęt domowy. Zarówno w kuchni, jak i w innych pomieszczeniach korzystamy z wielu urządzeń AGD i RTV. Żeby policzyć, ile energii zużywa każde z nich, wystarczy prosta kalkulacja:

CZAS PRACY (TAKŻE W TRYBIE UŚPIENIA) x MOC URZĄDZENIA = ENERGIA POTRZEBNA DO JEGO PRACY

Warto pozbyć się starej lodówki, która może zużywać koło 3 kWh na dobę – to ponad 1 000 kWh na rok. Modele klasy B bądź C potrzebują rocznie do 500 kWh, a nowoczesne lodówki A+++  zaledwie do 200 kWh. Jeśli założymy cenę energii około 0,54 zł za 1 kWh, to koszt energii potrzebnej do działania starej lodówki wyniesie rocznie ponad 500 zł. Zakup sprzętu wyższej klasy nie tylko zaoszczędzi prąd, lecz także szybko się zwróci. Lodówka to tylko jeden z przykładów. Dobrze jest przyjrzeć się urządzeniom domowym, z których korzystamy, i zadbać o to, by spełniały jak najwyższe standardy energetyczne.

Miejmy też na uwadze, by:

  • wyłączać telewizor, gdy się niczego nie ogląda. Cztery godziny dziennie zbędnej pracy tego urządzenia mogą kosztować około 68 zł rocznie.
  • ustawić lodówkę w odpowiednim, tj. zacienionym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu, z daleka od źródeł ciepła. Między urządzeniem a ścianą powinien być odstęp umożliwiający swobodną cyrkulację powietrza. Nie zabudowujmy lodówki, która nie jest do tego przystosowana. Dzięki temu urządzenie będzie działało optymalnie i pobierało mniej energii.
  • wyłączać zbędne światło. Oświetlenie i drobny sprzęt AGD zużywają łącznie prawie 1/5 całej energii elektrycznej w mieszkaniu.
  • zastąpić żarówki standardowe o mocy 100 W jedną świetlówką energooszczędną o mocy 20 W, co daje roczną redukcję kosztów w wysokości ok. 39 zł.
  • gotować w czajniku tylko tyle wody, ile potrzeba. Zmniejszając jej ilości z 1,5 do 0,5 litra, można obniżyć koszty energii nawet o 120 zł rocznie.

Tryb czuwania – cichy złodziej

Jest w naszych mieszkaniach i domach wiele urządzeń, które podłączone do prądu pozostają w tzw. trybie czuwania (uśpienia lub stand-by). To wygodne rozwiązanie i tak często stosowane, że nawet nie przychodzi nam do głowy, że pozostawiając sprzęt w stanie uśpienia, ponosimy koszty energii elektrycznej, z której nie skorzystaliśmy. Lista takich urządzeń będzie długa, a na niej najdą się m.in.: telewizor, wieża stereo, sprzęt do odbioru telewizji satelitarnej, modem, drukarka, skaner, laptop, komputer. Łatwo policzyć, że mając 10 takich urządzeń zużywających, powiedzmy, średnio 4 W na godzinę i pracujących tylko połowę czasu – to łącznie w trybie uśpienia zużyją przez rok około 170 kWh. Bardzo ostrożnie szacując, rocznie mamy w portfelu 100 zł mniej.

Jak oszczędzać energię na ciepło bezinwestycyjnie?

Ocieplenie budynku dodatkową warstwą izolacyjną położoną na ściany i dach sprawi, że nasz dom będzie tracił mniej ciepła. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Jakie zatem są inne sposoby na oszczędzenie energii cieplnej w domu lub w mieszkaniu?

Na początek przyjrzyjmy się grzejnikom. To głównie dzięki nim zimą nie marzniemy w domu. Do tego stopnia przyzwyczailiśmy się, że instaluje się je pod oknami, że zapominamy, że w ogóle tam są. Zasłaniamy je ciężkimi kotarami, kanapami lub innymi meblami. To błąd: w ten sposób zmniejszamy efektywność ogrzewania. Odsłonięcie kaloryferów może przynieść do 20% oszczędności energii.

W tym miejscu trzeba wspomnieć o temperaturze w pomieszczeniach mieszkalnych. Najlepiej czujemy się, gdy w pokojach dziennych jest około 21 stopni , a w sypialniach – około 17. Lepiej więc nie przegrzewać pomieszczeń. Obniżenie temperatury o jeden stopień Celsjusza może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 8%.

Im mniej gorąco w mieszkaniu, tym mniejszą mamy potrzebę otwierania okien. Należy systematycznie wietrzyć mieszkanie, ale stale uchylone okno to znaczna utrata ciepła – około 18-30%, lub więcej, jeśli stolarka okienna jest w złej kondycji. Obecnie zaleca się, aby okna odznaczały się współczynnikiem przenikania ciepła minimum U=1,0 W/m2K – im mniejsza wartość współczynnika U, tym lepsze są właściwości izolacyjne okna.

Jak oszczędzać energię – inne niskoinwestycyjnie działania:

  1. Zawory termostatyczne pozwalające regulować temperturę w pomieszczeniach to 4-8% oszczędności energii.
  2. Ekrany zagrzejnikowe to 3-4% oszczędności energii.
  3. Urządzenia zmniejszające zużycie wody: perlatory (napowietrzacze): 15-20 % zmniejszanie zużycia energii na c.w.u. oraz wody.
  4. Krany bezdotykowe w kuchniach: zmniejszanie zużycia energii o 20-30% na c.w.u. oraz wody.