image5

Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mity

Budowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Mit nr 1 – nie stać mnie na taki dom

Faktem jest, że wybudowanie budynku pasywnego lub energooszczędnego jest droższe o około 10%-20%, niż wybudowanie domu standardowego. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że jeżeli kogoś stać na wybudowanie budynku standardowego, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji wynosi około 120 kWh/m²/rok, a potem na jego utrzymanie, to stać go także na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, których zapotrzebowanie na energię jest kilkakrotnie niższe – odpowiednio 50 i 15 kWh/m² rok. To, co inwestor przeznaczy w budowę, odzyska na rachunkach za energię na ogrzewanie i wentylację. Aby ostatecznie obalić argument o „za drogiej”, budowie, należy wspomnieć o dopłatach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który finansowo wspiera energooszczędne inwestycje.

Wniosek: jeżeli stać cię na dom standardowy, to tym bardziej na dom energooszczędny lub pasywny.

Mit nr 2 – Domy energooszczędne i pasywne są brzydkie

Idea energooszczędnego budownictwa wymaga by budynek miał zwartą bryłę, która nie pozwala na szaleństwa architektoniczne – musi on zachować odpowiednie wytyczne: brak balkonów, wykuszy, lukarn i rozwiązań zwiększających ryzyko powstania mostków cieplnych. To wyzwanie dla kreatywności architektów, ale na rynku nie brakuje pięknych projektów domów energooszczędnych i pasywnych.

Mit nr 3 –  Energia słoneczna nie wystarczy do zaspokojenia potrzeb grzewczych domów energooszczędnych

Jest to niewątpliwie prawda – w naszym klimacie, gdzie słońce grzeje odpowiednio mocno jedynie w okresie od kwietnia do września, bez odpowiednich technologii akumulujących ciepło, nie da się zapewnić ogrzewania budynku przez cały rok. Ale też nie o to chodzi w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, by energia słoneczna zapewniła w pełni potrzeby grzewcze domu. Do tego służą inne instalacje.

Mit nr 4 – Ściany muszą oddychać, a te grubo zaizolowane nie mogą

Ściany w domu nie służą do tego, aby oddychać. Mają one zapewnić termiczną izolację budynku i chronić przed nadmierną utratą ciepła. Od zapewniania świeżego powietrza jest wentylacja. W domu energooszczędnym i pasywnym jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej powietrze jest świeże, o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

Mit nr 5 - W domach energooszczędnych i pasywnych jest niekorzystna akustyka

Domy energooszczędne i pasywne są duże lepiej wytłumione niż standardowe budynki. Zapewniają to dobrze zaizolowane ściany oraz szczelne okna i drzwi. Skutecznie zabezpieczają one przed hałasem z ulicy. Urządzenia wentylacyjne pracują cicho i nie są uciążliwe, o ile zostały prawidłowo zainstalowane.

Mit nr 6 –  Taki dom nadmierne nagrzewa się latem

Ponieważ budynek jest dobrze zaizolowany nagrzewa się wolniej niż tradycyjny budynek. Ze względu jednak na dużą powierzchnię okien od strony południowej, należy w domach energooszczędnych i pasywnych stosować rolety, które będą chroniły dom przed przegrzaniem w okresie największych upałów.

Mit nr 7 – Najzdrowsze i najbardziej korzystne dla organizmu jest wietrzenie domu poprzez otwieranie okien lub wentylację grawitacyjną

Dla niektórych, zwłaszcza tych zahartowanych, którzy uwielbiają spać w nocy przy otwartych oknach, informacja ta może okazać się zaskakująca. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem, zapewniającym stałą wymianę powietrza na świeże jest jest wentylacja mechaniczna. Wentylacja mechaniczna posiada także system filtrów oczyszczających powietrze z pyłków, co może być istotne zwłaszcza dla alergików.

Mit nr 8 –  Wentylacja mechaniczna się nie opłaca

Prawdą jest, że instalacja takiej wentylacji jest dużo droższa od naturalnej która działa na zasadzie różnicy ciśnień w pomieszczeniach. Koszt założenia wentylacji mechanicznej to około 10 000-15 000 zł, a jej roczna eksploatacja wynosi od 200 zł do 400 zł rocznie. Z drugiej strony, jest ona dodatkowym źródłem ciepła, co pociąga za sobą mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Mit nr 9 -  Urządzenia w domu energooszczędnym wymagają nieustannej konserwacji

Prawidłowo zainstalowane urządzenia działają w sposób właściwie bezobsługowy. Wyjątkiem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która wymaga okresowej wymiany filtrów.