image10

Dom ładny, bo energooszczędny

W Polsce pokutuje mit, iż budownictwo energooszczędne jest brzydkie. Nic bardziej mylnego. Wyśrubowane standardy dotyczące zużycia energii sprawiają, że projekty domów pasywnych lub energooszczędnych obligują architektów do wzmożonej kreatywności. I choć bryła budynku ma być zwarta, a konstrukcja pozbawiona wykuszy, lukarn i innych elementów ozdobnych, które wymagają dodatkowego ocieplenia, to dom energooszczędny może być gustowny.

Ładny na przekór wszystkiemu
Zaprojektowanie budynku energooszczędnego nie jest prostym zadaniem. Wymaga od projektantów trzymania się ścisłych zasad, np. usytuowania budynku na działce względem stron świata, odpowiedniego rozplanowania pomieszczeń czy zachowania zwartej bryły domu. Wszystko po to, by dom był szczelny i utrzymywał ciepło w środku.
grafika1

grafika2

 

Kryteria te – zamiast ograniczać – stanowią wyzwanie dla architektów, którzy dokładają starań, by stworzyć interesujące i estetyczne projekty domów energooszczędnych i pasywnych. Udowadniają to również realizacje w Polsce – ciekawe przykłady można znaleźć tu.

Komfortowe wnętrze
Dom energooszczędny i pasywny może być piękny na zewnątrz i komfortowy w środku. Zastosowana wentylacja mechaniczna to bardzo ważny czynnik, tworzący korzystny dla domowników mikroklimat wnętrza. Wentylacja dostarcza do pomieszczeń świeże i przefiltrowane powietrze, pozbawione zanieczyszczeń i pyłków. Eliminuje również nadmierną wilgoć w powietrzu, co zapobiega pojawianiu się grzybów. Ponadto dzięki szczelnym przegrodom zewnętrznym we wnętrzu takiego domu jest znacznie ciszej niż w tradycyjnych budynkach.

grafika2

grafika4

Na wygodę wnętrza i jego dobry klimat ma wpływ także odpowiednie światło. W domach energooszczędnych i pasywnych pokoje dzienne i do pracy projektowane są w południowej części domu, czyli tam, gdzie stosuje się okna o dużej powierzchni lub nawet przeszklone ściany. Wnętrza oświetlone światłem dziennym to doskonała przestrzeń do ciekawej aranżacji oraz gwarancja dobrego samopoczucia ich użytkowników.
Atrakcyjnym dodatkiem do naszego domu może być ogród zimowy, który w domach pasywnych pełni funkcję bufora zapobiegającego utracie ciepła. Ogród zimowy może stanowić stylową dekorację, która jednocześnie zapewni domownikom bezpośredni kontakt z naturą przez cały rok.